ქართული თანამედროვე ხელოვნება და მოდის ინდუსტრია ის სფეროებია, რომლებიც ბოლო დროს კიდევ უფრო დიდი ნაბიჯებით მიიწევს წინ და ვითარდება. თუმცა საზღვრების გაფართოებამ და წინსვლამ განათლებისა და ცოდნის ამაღლების აუცილებლობაც შექმნა. მერსედეს-ბენცის მოდის კვირეულის დამფუძნებელმა და შემოქმედებითმა ხელმძღვანელმა სოფო ჭყონიამ ცოტა ხნის წინ ახალი პროექტის – მოდის, ხელოვნებისა და დიზაინის სკოლის პირველი რენდერები გააზიარა და მისი გახსნა დააანონსა, რაც თავის მხრივ მნიშვნელოვნად დიდი პროგრესის მომტანი გახდება. ახალი მასშტაბური პროექტი, რომელიც “კოკა-კოლას” ყოფილი ქარხნის სივრცეში განთავსდება, საერთაშორისო დონეზე დაიწყებს ფუნქციონირებას და მასში მოდისა და დიზაინის წამყვანი სკოლები და პროფესიონალები იქნებიან ჩართულები. პროექტის დიზაინში კი, რომელზეც არქიტექტორმა დავით ქოიავამ იმუშავა, ყველა ის მნიშვნელოვანი დეტალია გათვალისწინებული, რომელიც მულტიფუნქციურ სივრცეს სჭირდება. Factory-ის დამფუძნებელი სოფო ჭყონია ინტერვიუში მოდის, ხელოვნებისა და დიზაინის სკოლის შესახებ კიდევ უფრო მეტ საინტერესო დეტალს გვიზიარებს.
სოფო,  მოგვიყევით, როგორ გაჩნდა მოდის, ხელოვნებისა და დიზაინის სკოლის შექმნის იდეა?
მსგავსი სკოლის შექმნის იდეა ალბათ 7-8 წელია უკვე მაქვს. მას შემდეგ, რაც პროექტი Be Next გავაკეთეთ, სულ მინდოდა ისეთი დაწესებულების გახსნა, სადაც მოდით, დიზაინითა და ხელოვნებით დაინტერესებული ახალგაზრდები შეძლებდნენ ამ სფეროებში საფუძვლიანი ცოდნისა და გამოცდილების მიღებას. თუმცა, არსებობდა გარკვეული ტექნიკური წინააღმდეგობები, რამაც ეს პროცესი შეაფერხა. როგორც კი პირველი შესაძლებლობა გაჩნდა და უკვე ტერიტორიაც ხელს გვიწყობდა, მაშინვე დავიწყეთ ამ იდეაზე მუშაობა.
რას გულისხმობს მოდის, ხელოვნებისა და დიზაინის სკოლის კონცეფცია?
თავიდანვე გააზრებული გვქონდა ის საკითხი, რომ ეს სკოლა უნდა ყოფილიყო საერთაშორისო, სადაც მოწვეული იქნებოდა ბევრი უცხოელი, გამოცდილი პროფესორი. პირველ ეტაპზე ვფიქრობდით, რომელიმე ერთ წამყვან სკოლასთან გვეთანამშრომლა, ისეთებთან, როგორებიცაა მარანგონის, პარსონსის დიზაინის სკოლები, ასევე ნიუ-იორკის, პარიზის, მილანის, ფლორენციის დიზაინისა და ხელოვნების სკოლები. თუმცა შემდეგ თავადაც გვირჩიეს, რომ არ შეგვეზღუდა თავი და უფრო მრავალფეროვანი შესაძლებლობები შეგვექმნა მომავალი სტუდენტებისთვის. ამ ეტაპზე სწორედ ამ წამყვან სკოლებთან მიმდინარეობს მოლაპარაკებები. ვგეგმავთ ასევე ადგილობრივი ექსპერტების გადამზადებასაც, რომლებიც შემდეგ ჩვენს სკოლასთან გააგრძელებენ თანამშრომლობას.
როგორი იქნება სკოლის სტრუქტურა და რა შესაძლებლობებს შესთავაზებს ის მომავალ სტუდენტებს?
სასწავლო პროგრამების დაწერას განსაზღვრული დრო სჭირდება. გარდა სასწავლო პროცესში ჩართულობისა, მოწვეული პროფესორები პროგრამების გამართვაზეც იმუშავებენ. სკოლას ექნება ძირითადად საბაკალავრო პროგრამები, თუმცა ვფიქრობთ, ასევე შეიქმნას მოკლე, ინტენსიური კურსები, რომელიც მსურველს საშუალებას მისცემს მცირე დროში სხვადასხვა ტექნიკას დაეუფლოს და გამოცდილება მიიღოს. ამასთან, ვგეგმავთ საზაფხულო სკოლის გაკეთებასაც. ჩვენი მიზანია, რომ მომავალ სტუდენტებს მრავალფეროვანი და საინტერესო პროგრამები შევთავაზოთ.
როგორ აისახა თქვენი სურვილები სკოლის დიზაინზე, რომელზეც არქიტექტორმა დავით ქოიავამ იმუშავა?
მნიშვნელოვანი იყო ის ფაქტორი, რომ სკოლა მულტიფუნქციურია და მორგებული უნდა ყოფილიყო სტუდენტებისა და პროფესორების საჭიროებებზე. ჩვენ დავითთან ერთად შეთანხმებულად ვმუშაობდით და ერთად ვწყვეტდით სხვადასხვა დეტალს. თუმცა, რა თქმა უნდა, ამ ყველაფრის შესრულებაში დავითის ხედვა დაგვეხმარა, რის შედეგადაც შეიქმნა თანამედროვე და კლასიკური სტილის ნაზავის მქონე ინტერიერი, შავი ფასადით, სარკისებური დეტალებითა და ბუნებრივი გამწვანებით
როგორ ფიქრობთ, რა მნიშვნელობა აქვს დღეს მსგავსი სკოლის არსებობას საქართველოში?
დღეს ძალიან მნიშვნელოვანია განათლება და ცოდნის ამაღლება განსაკუთრებით ამ სფეროებში. იმ სპეციალისტებთან და ექსპერტებთან ურთიერთობა, რომლებიც მსოფლიოში ახალ ტექნოლოგიებსა და ტენდენციებს ნერგავენ და რომელთან შეხებაც ქართველ სტუდენტებსა და დიზაინერებს ნაკლებად აქვთ. ჩვენთან დიზაინერების უმეტესობა თვითნასწავლია და სამწუხაროდ, საქართველოში არ არის ისეთი ინსტიტუციები თუ ორგანიზაციები, რომლებიც ხელოვანებს ეხმარებიან ისე, როგორც ეს სხვა ქვეყნებშია. სწორედ ამიტომ, ეს სკოლა ჩვენი ქვეყნისთვის აუცილებელია.
როგორია თქვენი მოლოდინი, რას შეცვლის მოდის, ხელოვნებისა და დიზაინის სკოლა დღევანდელ რეალობაში?
პოსტსაბჭოთა სივრცეში ასეთი ტიპის სკოლა არ არსებობს, ამიტომაც, ვფიქრობ, რომ თბილისის საგანმანათლებლო ცენტრი როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე წამყვანი იქნება მოდის, დიზაინისა და ხელოვნების მიმართულებით. ეს იქნება დიდი ნაბიჯი წინ, რათა მოვამზადოთ ისეთი ხელოვანები და დიზაინერები, რომლებიც შემდეგ შექმნიან თავიანთ ბრენდს და მოდის ინდუსტრიას საქართველოში. დიდი მოლოდინი გვაქვს, უკვე გვეხმიანებიან როგორც საქართველოდან, ისე სხვადასხვა ქვეყნიდან მსურველები და ინტერესიც საკმაოდ დიდია სკოლის მიმართ. ამ ეტაპზე სრულად საგანმანათლებლო მიმართულებით ვმუშაობთ, რადგან მერსედეს-ბენცის მოდის კვირეულის არსებობამაც გვაჩვენა, რომ ეს პრობლემა დგას საქართველოში.
და ბოლოს, როდის დაიწყებს მოდის, ხელოვნებისა და დიზაინის პირველი სკოლა საქართველოში სრულად ფუნქციონირებას?

Georgian modern art and fashion industry are the areas that are moving forward and developing with even bigger steps recently. However, the expansion of borders and progress has also created the need to increase education and knowledge. Mercedes-Benz Fashion Week Founder and Creative Director Sopo Chkoniarecently shared the first renderings of the new project - School of Fashion, Art and Design and announced its opening, which in turn will bring significant progress. new large-scale project,which will be located in the space of the former Coca-Cola factory, will start functioning at the international level, and the leading fashion and design schools and professionals will be involved in it. In the design of the project, on which the architect Davit Koyava worked, all the important details are taken into account.which a multifunctional space needs. The founder of Factory, Sopho Chkhonia, shares more interesting details about the school of fashion, art and design in an interview.
Sophie, tell us how the idea of ​​creating a school of fashion, art and design came about?
I have had the idea of ​​creating a similar school for probably 7-8 years. After we did the Be Next project, I wanted to open an institution where young people interested in design and art could get thorough knowledge and experience in these fields. however,There were some technical obstacles that hindered this process. As soon as the first opportunity arose and the area was already in favor of us, we immediately started working on this idea.
What does the concept of a school of fashion, art and design mean?
From the beginning, we understood the issue that this school should be international, where many foreign, experienced professors would be invited. At the first stage, we thought to cooperate with one of the leading schools, such as the Marangoni, Parsons design schools, as well as the design and art schools of New York, Paris, Milan, Florence. However, later they advised us not to Limit ourselves and create more diverse opportunities for future students. At this stage, negotiations are ongoing with these leading schools. We also plan to train local experts who will continue to cooperate with our school.
What will the structure of the school be like and what opportunities will it offer to future students?
Writing training programs takes a certain amount of time. In addition to being involved in the educational process, the visiting professors will also work on running the programs.The school will have mainly undergraduate programs, but we also think of creating short, intensive courses that will allow the student to master various techniques and gain experience in a short time. In addition, we plan to hold a summer school. Our goal is to offer diverse and interesting programs to future students.
How were your wishes reflected in the design of the school, on which the architect Davit Koyava worked?
The factor that the school is multifunctional and should be adapted to the needs of students and professors was important. We worked together with David and decided various details together.However, of course, David's vision helped us achieve all this, resulting in an interior with a mix of modern and classic styles, with a black facade, mirrored details and natural greenery.
What do you think is the importance of the existence of such a school in Georgia today?
Today, it is very important to educate and increase knowledge, especially in these areas. Relations with those specialists and experts who introduce new technologies and trends in the world and with whom Georgian students and designers have little contact.Most of our designers are self-taught, and unfortunately, there are no such institutions or organizations in Georgia that help artists as there are in other countries. That is why this school is necessary for our country.
What do you expect the school of fashion, art and design to change in today's reality?
There is no such type of school in the post-Soviet space, that's why I think that the Tbilisi educational center will be a leader in fashion, design and art both locally and internationally. This will be a big step forward to train artists and designers who will then create their brand and fashion industry in Georgia.We have great expectations, we are already receiving requests from both Georgia and other countries, and the interest in the school is quite high. At this stage, we are working in a completely educational direction, because the existence of the Mercedes-Benz Fashion Week showed us that this problem exists in Georgia.
And finally, when will the first school of fashion, art and design in Georgia start fully functioning?