“ლოპოტა სპა რეზორტში” ახალი, 51-ნომრიანი სასტუმროს მშენებლობა დასრულდა, ასევე იგეგმება დამატებითი შენობების მშენებლობაც. კომპლექსს დაემატება ჩოგბურთის კორტები, თევზის რესტორანი, ლუდსახარში და ჯაზ-კლუბი. ამ შენობებზე და სამომავლო პროექტებზე არქიტექტორი დავით ქოიავა მუშაობს.
რა არის ახალი ჩანაფიქრი?
დავით ქოიავა: პირველივე შეხვედრა მფლობელთან ასეთი ამოცანით დაიწყო: უნდა გაგვეკეთებინა არსებული ლანდშაფტის და გარემოს შესაბამისი არქიტექტურა. კომპლექსში არის უმეტესად 3-სართულიანი შენობები და ადგილი, სადაც სასტუმრო განთავსდა, ტბასთან ერთადერთი იყო, სადაც შეიძლებოდა ლანდშაფტში ჩარევის გარეშე ახალი შენობის აგება.
ეს პროექტი გვინდოდა, რომ გარემოში მინიმალური ინტერაქციით განხორციელებულიყო. ახლახან გვქონდა შეხვედრა დამკვეთის ოჯახთან და შევთანხმდით, რომ პირველი ამოცანა შესრულებულია, რადგან შორიდან შენობა ორ ვიწრო ხაზად ჩანს გამწვანებაში. დროთა განმავლობაში ყველა ეს ნაგებობა მასალიდან გამომდინარე კიდევ უფრო ბუნებრივი გახდება. ვფიქრობ, რომ დამკვეთის მიზანიც ზუსტად ეს იყო, მყუდრო და სწორი შენობის შექმნა ასეთ ლანდშაფტში. აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ ქვეყანაში ისეთი ადამიანები, როგორიც გოგა მაისურაძე იყო, რომლებსაც თავისი მიზნის მისაღწევად თავი აქვთ გადადებული, ძალიან ცოტანი არიან. ალბათ ამ ადგილას ასეთი ტურისტული ცენტრის შექმნა აბსოლუტურად ნულიდან წარმოუდგენელიც იყო, დღეს კი ეს ყველაფერი რეალობად იქცა და გოგას ოჯახი აქტიურად განაგრძობს მისი ჩანაფიქრის განხორციელებას.
როგორ შეიმუშავეთ დიზაინი და კონცეფცია?
დავით ქოიავა: სასტუმრო ძალიან სპეციფიკური პროექტია, ყველა ელემენტის მდებარეობას და ფუნქციას დიდი მნიშვნელობა აქვს. სანამ დიზაინზე გადავალთ, ჯერ ტექნიკურადაა ძალიან რთული. კომფორტს დიდი მნიშვნელობა აქვს, დიდ როლს თამაშობს განათება. საღამოს დაღლილი სტუმარი ნომერში შემოსვლისას შუქს აანთებს თუ არა, მაშინვე უნდა იგრძნოს კომფორტი.
ჩვენთან საქართველოში განათების პროექტირების კუთხით ბევრს არ ფიქრობენ, ამ სიმყუდროვის შექმნაზე დრო არ იხარჯება. მეც ბევრი რამ სწორედ ამ პროექტირების დროს ვისწავლე და რაღაც შენიშვნებიც მაქვს ჩაწერილი, რასაც მომავალში გავითვალისწინებ. ასევე ამ გარემოსთვის კონცეფციის და დიზაინის შექმნა იყო დიდი გამოწვევა. ძალიან დიდ როლს თამაშობდა ბუნება როგორც არქიტექტურაში, ასევე ინტერიერის პროექტშიც. ინტერიერში გამოვიყენეთ ქართველი მხატვრის ნახატები. ისეთი გარემოს შექმნა გვინდოდა, რომ ინტერიერშიც იგრძნობოდეს, სად იმყოფები, შევარჩიეთ შესაბამისი ფერები და ნივთები. რადგან ეს არ არის რომელიმე ბრენდის სასტუმრო, რომელსაც თავისი მოთხოვნები აქვს, უფრო გაგვიმარტივდა ადგილობრივი ატმოსფეროს შექმნა.
კიდევ რა პროექტები იგეგმება კომპლექსის ფარგლებში?
დავით ქოიავა: ასეთ გაშლილ ტერიტორიაზე თუ კომპლექსში ყოველთვის ჩნდება რაიმე დიდი ღონისძიების ჩატარების სურვილი, მაგალითად, მუსიკალური ფესტივალის. სასტუმროს აქვს ასეთი მცირე სივრცეები, მაგრამ უკვე გაჩნდა პროფესიული დარბაზის შექმნის მოთხოვნაც, სადაც ჯაზ-ფესტივალის ჩატარებაც კი იქნება შესაძლებელი. ამიტომ სამომავლოდ კომპლექსს დაემატება ცალკე შენობა – ჯაზ-კლუბი.
დაწყებულია ასევე სრულფასოვანი საჩოგბურთო კორტების მშენებლობა, რომელიც არამარტო სასტუმროს სტუმრებს მოემსახურება, არამედ სხვადასხვა შეჯიბრებასაც უმასპინძლებს. რეზორტში ასევე იგეგმება ლუდსახარშის პროექტის განხორციელება, სადაც ადგილობრივ ლუდს დაამზადებენ და ასევე თევზის რესტორნის, რომელსაც გარედან უფრო ბუნგალოს იერსახე ექნება და კიდევ ერთ განსხვავებულ სივრცეს შემატებს კომპლექსს.
დამუშავების პროცესშია მთლიანი კომპლექსის გენგეგმა და ქალაქგეგმარებით კუთხით გათვალისწინებული იქნება შიდა გზების მოწყობაც. “ლოპოტა სპა რეზორტი” თანდათან ხდება მინიქალაქი.

The construction of a new, 51-room hotel in "Lopota Spa Resort" has been completed, and additional buildings are also planned. Tennis courts, a fish restaurant, a brewery and a jazz club will be added to the complex. Architect Davit Koyava is working on these buildings and future projects.
What is the new idea?
Davit Koyava: The very first meeting with the owner started with such a task: we had to make an architecture corresponding to the existing landscape and environment. The complex consists of mostly 3-story buildings, and the site where the hotel was located was the only one near the lake where a new building could be built without interfering with the landscape.
We wanted this project to be implemented with minimal interaction in the environment. We recently had a meeting with the customer's family and we agreed that the first task is accomplished, because from a distance the building is visible as two narrow lines in the greenery. Over time, all these structures will become even more natural depending on the material.I think that the client's goal was exactly this, to create a cozy and correct building in such a landscape. I would also like to point out that there are very few people like Goga Maisuradze in the country, who have dedicated themselves to achieving their goals. Perhaps the creation of such a tourist center from scratch was unimaginable in this place, but today it has become a reality and the Goga family actively continues to implement its idea.
How did you come up with the design and concept?
Davit Koyava: The hotel is a very specific project, the location and function of all elements are of great importance. Before we move on to the design, it is technically very difficult. Comfort is of great importance, lighting plays a big role. When a tired guest enters the room in the evening, whether he turns on the light or not, he should immediately feel comfortable.
In Georgia, they don't think much about lighting design, they don't spend time on creating this coziness. I also learned a lot during this project and I have written down some notes that I will take into account in the future. Also creating a concept and design for this environment was a big challenge. Nature played a very big role both in the architecture and in the interior design. In the interior, we used Georgian artist's paintings. We wanted to create such an environment that you can feel where you are in the interior, we selected appropriate colors and items. Since this is not a brand hotel with its own requirements, it was easier for us to create a local atmosphere.
What other projects are planned within the complex?
Davit Koyava: In such a large area or complex, there is always a desire to hold some big event, for example, a music festival. The hotel has such small spaces, but there has already been a request to create a professional hall, where it will be possible to hold a jazz festival. Therefore, a separate building - a jazz club - will be added to the complex in the future.
The construction of full-fledged tennis courts has also been started, which will not only serve the guests of the hotel, but will also host various competitions. The resort is also planning to implement a brewery project, where local beer will be brewed, as well as a fish restaurant, which will look more like a bungalow from the outside and will add another different space to the complex.
The master plan of the whole complex is in the process of development, and the arrangement of internal roads will also be taken into account in terms of city planning. "Lopota Spa Resort" is gradually becoming a mini-city.